Kiedy Polak zmienia pracę?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Podobno statystyczny Polak zmienia pracę dopiero wtedy, kiedy musi. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Polacy na swoją pracę narzekają bardzo często, nie akceptują swoich niskich zarobków jednak niewiele robią aby ten stan rzeczy zmienić. W Polsce ciągle mamy rynek pracodawcy co oznacza, że zmiana zatrudnienia wiąże się z dużym ryzykiem. Decyzja o porzuceniu pracy jest więc trudna, zwłaszcza jeśli dotyczy osób w średnim wieku albo starszych.

 

Powodów, które powstrzymują nas przed zmianą pracy jest wiele. Polacy są mało mobilni i nie lubią zmian. W nowym miejscu pracy trzeba nabyć wiele nowych umiejętności i od nowa budować swoją pozycję zawodową. Często jest okazja do zmiany pracy na lepiej płatną jednak nie ma gwarancji żadnej stabilizacji. Gdy w lepiej płatnej pracy nie ma szans na długookresową umowę wiele osób boi się zaryzykować to co ma teraz. Poza tym nowa praca to także niepewność co do atmosfery tam panującej. Gdy jesteśmy długo w danym miejscu wiemy już jak funkcjonować, jak dogadywać się ze współpracownikami. W nowym miejscu może okazać się, że zarobki co prawda będą lepsze jednak poziom stresu dużo wyższy.

 

W rezultacie Polacy dobrowolnie pracę zmieniają rzadko albo robią to po wielu latach udręki. Okazuje się też, że paradoksalnie łatwiej podjąć decyzję o wyjeździe na stałe na przykład do Londynu niż o zmianie pracy w obrębie kraju.

zaloguj się:

Czytaj:

W przeciwieństwie do naszej ojczyzny w Niemczech nie ma minimalnego...
Każdy z nas ma wiele zalet. Wiedzą o tym nasi...
Królestwo Belgijskie (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien), państwo...
Dla osób ubiegających się o pracę, rozmowa kwalifikacyjna jest zawsze...
Aby znaleźć dobrą pracę, samo bycie wybitnym specjalistą nie wystarczy.

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...