Co warto wiedzieć o zwolnieniach lekarskich?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę w razie choroby może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Możliwość taką mają także przedsiębiorcy odprowadzający za siebie składki do ZUS. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że w Polsce dość często zwolnienia wykorzystywane są nieprawidłowo. Dotyczy to przede wszystkim sfery budżetowej oraz pracowników dużych firm. To właśnie dlatego ZUS z każdym rokiem przeprowadza więcej kontroli i odbiera niesłusznie przyznane zasiłki. ZUS podczas kontroli sprawdza nie tylko pracownika ale także lekarza i bada czy ten miał przesłanki ku temu aby daną osobę wysłać na zwolnienie.


Generalnie wysokość zasiłku na zwolnieniu wynosi 80% przeciętnej miesięcznej pensji. Inaczej sprawa wygląda gdy dotyczy osoby przebywającej w szpitalu, gdyż wtedy wypłaca się 70%. Z kolei na 100% zasiłek chorobowy mogą liczyć kobiety w ciąży i osoby, które uległy wypadkowi w pracy lub w drodze do niej. Pierwsze 33 dni zwolnienia jest finansowane przez pracodawcę a gdy zwolnienie trwa dłużej jego koszty pokrywa ZUS.

 

Jeśli zdarzy się, że dana osoba zostanie skontrolowana przez orzecznika ZUS będzie musiała udostępnić całą dokumentację medyczną. Lekarz orzecznik może skierować chorego na badania specjalistyczne, które wykonane zostaną przez innego lekarza, niż ten, który wystawił zwolnienie. Lekarz orzecznik ma prawo także skrócić okres zwolnienia. Jeśli kontrolowana osoba otrzyma decyzję, która wstrzymuje wypłatę świadczenia zawsze może się od niej odwołać. W pierwszej kolejności należy zrobić to przed komisją lekarską ZUS a gdy to nie przyniesie zamierzonego efektu można odwołać się do Sądu Pracy.

zaloguj się:

Czytaj:

Emigracja to zjawisko, które znane jest w naszym kraju od...
Internet pomaga nam już w niemal każdej dziedzinie życia. Jest...
Dobra wiadomość dla młodych ludzi. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o...
W jaki sposób wykorzystać zagraniczny wyjazd, by podszkolić swoje umiejętności...
Najmniej zaangażowani są Azjaci – jedynie 6%, najbardziej mieszkańcy antypodów...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...