Dlaczego polscy pracownicy są nieefektywni?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Najmniej zaangażowani są Azjaci – jedynie 6%, najbardziej mieszkańcy antypodów – Australii i Nowej Zelandii – 24%.  Z czego wynikają te różnice? Jak się okazuje, nie tylko ważne są pieniądze, ale i również satysfakcja z wykonywanej pracy, a ta rośnie wraz z wykształceniem, zajmowanym stanowiskiem i wewnętrzną konkurencją w firmie. Ale to nie koniec.

polscy poracownicy nie efektywni

To wszystko wina menagerów

Badania opublikowane przez Harvard Business Review pokazują, że modele zarządzania polskich menagerów są – delikatnie mówiąc – przestarzałe. Kadra zarządzająca zachowuje jak panowie na włościach, swoich pracowników traktuje jak zwykłych wyrobników. Od komunikacji i dobrych relacji interpersonalnych bardziej liczą się dla nich liczby. Pracownicy przez to bywają niedoceniani i ciągle narażani na stres.

Brakiem satysfakcji z pracy obarcza się także dysonans pomiędzy tym, co oferują pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych, a rzeczywistością. Niższe pensje, mniejsze możliwości rozwoju, chaotyczny przepływ informacji, niejasno określone decyzje i patologie w firmie, które są ignorowane – to wszystko wpływa na niezadowolenie pracowników.

Od jakiegoś czasu Polaków motywuje się wszelkimi pozafinansowymi benefitami, ale to jak widać, to nie wystarczy. Problem naturalnie stanowią również siatki płac, które w wielu przedsiębiorstwach tkwią od lat na tym samym poziomie.

Na wprowadzeniu zmian w zarządzaniu firmą zyskaliby jednak nie tylko pracownicy. Podobno przez niezaangażowanych pracowników amerykańska gospodarka traci od 450 do 550 miliardów rocznie. Niezadowoleni pracownicy przynoszą więc znaczne straty swoim firmom. A ich długotrwały brak satysfakcji prędzej czy później przerodzi się w wypalenie zawodowe.

A może nadszedł czas, by zmienić pracę?

Tylko 60% pracowników, jak podaje payventure.co, wykonuje pracę zgodną ze swoimi kompetencjami. Reszta tkwi na stanowiskach, które nie przynoszą im satysfakcji. Pracowników, którzy nie znajdują każdego dnia nowych wyzwań w pracy, zżera rutyna. Gdy szefa nie interesuje ich rozwój i nie docenia on wkładu, jaki wnoszą w firmę, tracą motywację.

Kolejne sygnały świadczące o tym, że pracownik się wypala, to takie, gdy przełożeni kompletnie przestają się z nim liczyć, z jego zdaniem, nie znajdują też dla niego czasu, aby przedyskutować ważne kwestie. Gdy pracownik napotyka mur, także komunikacyjny, pozostaje mu zatem zadać sobie tylko jedno pytanie „Po co właściwie ja tu jestem?”.

Jeszcze gdy do tego dochodzą rozbieżne wartości pracownika i firmy, inne priorytety i nieustanne pomijanie przy awansie, a przedsiębiorstwo powoli przestaje być rentowne, to nad czym tu się jeszcze zastanawiać? Tak, taki pracownik już dawno powinien zmienić miejsce pracy. Nowa praca, nowe wyzwania i menagerowie z bardziej ludzkim podejściem dadzą zastrzyk energii oraz staną się źródłem satysfakcji. A tylko ona sprawia, że pracownik w pełni angażuje się w to, co robi.

 

Żyj i pracuj bez ograniczeń z PayVenture.co.

Mariusz Orzelski

CEO&Founder PayVenture.co

zaloguj się:

Czytaj:

Jeżeli masz zamiar ubiegać się o pracę w nowej firmie,...
Niemcy to nasz zachodni sąsiad, który jest jedną z potęg...
Emigracja to zjawisko, które znane jest w naszym kraju od...
Obecnie na polskim rynku ciężko jest znaleźć pracę, która odpowiadałaby...
Kiedy pali się grunt pod nogami i potrzebny jest szybki...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...