Jaka będzie moja przyszła emerytura?

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Wielu Polaków zastanawia się nad tym, ile będzie wynosić ich przyszła emerytura. W mediach możemy spotkać wiele artykułów, w których eksperci radzą aby samodzielnie odkładać dodatkowe środki na emeryturę bo ta wypłacana przez ZUS może być zatrważająco niska. Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a także w innych miejscach w Internecie możemy skorzystać z kalkulatorów emerytalnych. Wyświetlane prognozy mają jednak charakter poglądowy bo tak naprawdę na dzień dzisiejszy nikt nie wie ile będą dokładnie wynosić emerytury wypłacane za dwadzieścia lat.

 

Osoby, które dzisiaj mają 20 czy 30 lat będą miały emerytury wypłacane według nowych zasad co oznacza że ich kwota będzie zależeć od ilości osobiście zgromadzonych i zwaloryzowanych składek. Kwota ta następnie zostanie podzielona przez pozostałą długość życia. Sytuacja demograficzna Polski jest dzisiaj w słabym stanie a wiele wskazuje na to, że będzie gorzej. Problem w tym, że Polki rodzą mało dzieci a jednocześnie przybywa osób starszych, które żyją coraz dłużej. Niedługo więc dojdzie do sytuacji, gdzie będziemy mieli dużo mniej osób pracujących od tych, które będą pobierać świadczenia.

 

Sytuacja naszego systemu emerytalnego jest zła również dlatego, że mamy wiele nieuzasadnionych przywilejów. Ciągle jest dużo grup zawodowych, które bardzo wcześnie odchodzą na emeryturę. Są także grupy takie jak rolnicy, którzy składki płacą tylko w symbolicznym wymiarze a resztę dopłaca do nich społeczeństwo. Jedno jest pewne: aby mieć w miarę dobrą emeryturę trzeba długo pracować, oczywiście legalnie i za dobre pieniądze.

zaloguj się:

Czytaj:

Jest wiele osób, które potrzebują pracy dorywczej a więc tylko...
W przeciwieństwie do naszej ojczyzny w Niemczech nie ma minimalnego...
Wiele osób uważa, że krawiectwo to zawód, który odchodzi do...
  Niespodzianki, jakie czekają nas w procesie aktywnego poszukiwania pracy potrafią...
Każdy pracownik, posiadający umowę o pracę ma prawo do corocznego...

najciekawsze:

Praca za granicą jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na podróże długoterminowe. Nie tylko czyni to podróżowanie tańszym, ale...